Zabytkowe pokoje kąpielowe

Zakończył się remont zabytkowych pokoi kąpielowych w Zakładzie Balneologicznym.


Pokoje kąpielowe o znaczeniu muzealnym przedstawiają najstarsze wnętrza Balneologii z 1904 roku. Zostały poddane konserwacji i rekonstrukcji. Podstawa przywrócenia historycznej tkanki są istniejące materiały archiwalne – fotografie – oraz specjalistyczne badania stratygraficzne. Kolory ścian, mebli i drzwi wynikają z badań i pokazują stan pokoi z początku XX wieku. Zabytkowe wyposażenie wnętrz pochodzi z zasobów własnych Zakładu Balneologicznego.   

Pokoje po renowacji po raz pierwszy zostały udostępnione zwiedzających podczas Dni Kurortu zorganizowanych w dniach 9 – 11 czerwca 2023 r.


Zakład Balneologiczny powstał w 1903. Obiekt zaprojektowali Paul Puchmüller i Heinrich Dunkel. Zbudowany on został na terenie zajmowanym wcześniej przez zakład kąpielowy Jerzego Haffnera. Budynek ozdobiony jest rzeźbami i witrażami. Nad głównym portalem ulokowane zostały: rzeźba syreny i trytona oraz herb miasta (jeden z najstarszych w Sopocie)


W Zakładzie Balneologicznym można skorzystać m.in. z kąpieli solankowych, krioterapii, kinezyterapii, balneoterapii, hydroterapii, inhalacji oraz zabiegów rehabilitacji narządów ruchu.