Pomorskie Centrum Reumatologiczne O nas Aktualności O nas Projekty z dofinansowaniem zewnętrznym Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej z blokiem operacyjnym, nowa KOMORA KRIOGENICZNA oraz nowy DENSYTOMETR

Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej z blokiem operacyjnym, nowa KOMORA KRIOGENICZNA oraz nowy DENSYTOMETR

Zmieniamy się dla Was! 😊

Dziś wielki dzień dla Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o. o. Oddajemy do użytkowania 3 bardzo ważne inwestycje:

– ODDZIAŁ CHIRURGII URAZOWO-ORTOPEDYCZNEJ z blokiem operacyjnym

– nową KRIOKOMORĘ

– nową PRACOWNIE DENSYTOMETRYCZNĄ

Nowo otwarty ODDZIAŁ CHIRURGII URAZOWO-ORTOPEDYCZNEJ, został utworzony z myślą o zaspokojeniu potrzeb zdrowotnych osób z najcięższymi schorzeniami narządu ruchu a szczególnie pacjentów reumatologicznych. Dzięki tej inwestycji szpital dołączy do grona wiodących jednostek tego typu w Polsce takich jak Narodowy Instytut Reumatologii, Geriatrii i Rehabilitacji w Warszawie czy Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny. W przypadku Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie jest to tym cenniejsza inicjatywa gdyż są tu leczeni chorzy z całej Polski Północnej a realny zasięg oddziaływania ośrodka obejmuje województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie oraz kujawsko-pomorskie. Oddział został wyposażony w blok operacyjny z najnowocześniejszą aparaturą umożliwiającą wykonywanie całej gamy zabiegów a do zespołu reumatologów i specjalistów rehabilitacji dołączyli specjaliści w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz anestezjolodzy dysponujący bogatym doświadczeniem w leczeniu schorzeń narządu ruchu. 

W ramach udzielanych świadczeń wykonywane będą m.in.:

•             zabiegi rekonstrukcyjne narządu ruchu  w tym zabiegi artroskopowe stawów,

•             zabiegi rekonstrukcyjne i lecznicze w zakresie chirurgii ręki i chirurgii kończyny dolnej,

•             zabiegi artroskopowe i przeskórne w zakresie kręgosłupa

Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej – powierzchnia – 138,57 m²,

Oddział docelowo będzie posiadał 10 łóżek.

Blok operacyjny – powierzchnia – 332,3 m²

Na bloku znajduje się sala wybudzeniowa z 3 łóżkami wyposażona w aparaturę do monitorowania pacjenta.

Blok wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt między innymi:

•             RTG z ramieniem C

•             Kolumnę endoskopową

•             Aparat do znieczulenia

•             Respirator stacjonarny

•             Diatermię

Wartość inwestycji to 5,4 mln zł, a środki w wysokości ponad 2,6 mln zł pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 i budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego oraz 2,8 mln zł z budżetu Miasta Sopotu.

KOMORA KRIOTERAPEUTYCZNA VAULTZ V3 firmy L&R Kaeltetechnik GmbH&CO.KG zamontowana w październiku 2021r. w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o. przez firmę Elecpol Sp. z o.o. z Poznania  to obecnie najnowsze urządzenie w dziedzinie ogólnoustrojowej krioterapii zimnem.

Zimno  w kriokomorze wytwarzane jest w układzie chłodniczym, czym wyróżnia się spośród powszechnie stosowanych na rynku komór chłodzonych ciekłym azotem lub innymi podobnie działającymi gazami. Rozwiązanie to jest najbardziej optymalne pod względem ekonomicznym oraz ochrony środowiska.

W porównaniu do komór pracujących w oparciu o zużywalne gazy chłodnicze, komora w systemie kaskadowego sprężarkowego układu chłodniczego wyróżnia się dużo niższymi kosztami eksploatacji oraz prostotą obsługi i bezpieczeństwem użytkowania.

Kabina składa się z połączonego systemu trzech komór krioterapeutycznych, w tym z dwóch komór wstępnych, w których panuje temperatura odpowiednio -10°C do – 60°C, oraz komory głównej z temperaturą od-110°C do – 120°C. System taki pozwala na optymalne kontrolowanie i dawkowanie czynnika leczniczego, jakim jest zimne powietrze. System nadzorowany jest przez komputer, który monitoruje wszystkie parametry pracy przedstawiając je na ekranie pulpitu sterowniczego łącznie z obrazem wewnętrznym kamer video.

Działanie temperatur kriogenicznych stosowanych ogólnoustrojowo wywołuje w organizmie wiele korzystnych reakcji fizjologicznych, takich jak:

•    Efekt przeciwbólowy związany z wpływem niskich temperatur na układ nerwowy, hormonalny oraz działaniem metabolicznym

•    Efekt nerwowo – mięśniowy temperatur kriogenicznych wiąże się ze zmniejszeniem napięcia mięśni

•    Efekt przeciwobrzękowy

•    Efekt przeciwzapalny – u osób poddanych krioterapii ogólnoustrojowej – tak u chorych, jak i zdrowych – obserwuje się m.in. znamienny statystycznie spadek wartości odczynu Biernackiego i stężenia markerów stanu zapalnego.

•    Efekt krążeniowy – dotyczy głównie mikrokrążenia krwi.

•    Efekt immunologiczny – polega na zwiększeniu odporności komórkowej i humoralnej a także do wzrostu w surowicy aktywności bakteriobójczej białek dopełniacza oraz immunoglobulin klasy IgA, IgG i IgM

•    Efekt poprawy nastroju

•    Efekt odnowy biologicznej –  zabiegi w kriokomorze poprawę ukrwienia tkanek i zwiększenie dowozu substancji odżywczych, a także nasilenie usuwania toksyn z organizmu i korzystny wpływ na równowagę prooksydacyjno-oksydacyjną – odmładzają, ujędrniają skórę, likwidują cellulit, a ponadto, dzięki poprawie przemiany materii, wspomagają odchudzanie.

 WSKAZANIA:

•    OSTRE I PRZEWLEKŁE CHOROBY REUMATYCZNE:

o    Reumatoidalne Zapalenie Stawów

o    Łuszczycowe Zapalenie Stawów

o    Reumatyzm Tkanek Miękkich

o    Fibromyalgia

o    Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa

o    Dna Moczanowa

o    Wtórne Zapalenie Stawów

o    Choroba Zwyrodnieniowa

o    Zespoły Bólowe Kręgosłupa – dyskopatie

o    Zespół Bolesnego Barku

o    Łokieć Tenisisty

o    Kolagenozy

•    CHOROBY NEUROLOGICZNE

o    Niedowłady Spastyczne

o    Porażenia Połowicze

o    Mózgowe Porażenie Dziecięce

o    Stwardnienie Rozsiane

o    Choroba Parkinsona

•       OSTEOPOROZA – PROFILAKTYKA

•       REHABILITACJA PO ZABIEGACH OPERACYJNYCH STAWÓW I KRĘGOSŁUPA

•       STANY PRZECIĄŻENIOWE I POURAZOWE U SPORTOWCÓW

•       OTYŁOŚĆ

•       CELLULITIS

•       DEPRESJE

Wartość inwestycji to 2 mln zł, które pochodzą z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego.

DENSYTOMETR.

Podstawą w walce z osteoporozą jest dobra diagnoza która pomaga ocenić zagrożenie złamania i szybko wdrożyć leczenie.

Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie wykonuje profesjonalne badania densytometryczne – już od 2000 roku, są one podstawą  w diagnostyce osteoporozy. Dysponujemy obecnie najnowszej generacji aparatem  do badania gęstości mineralnej kości metodą DXA. Jedną z najistotniejszych cech urządzenia, oprócz dużej dokładności badania, jest bardzo mała inwazyjność oraz niewielka dawka promieniowania, która nie przekracza 1/30 dawki promieniowania klasycznego badania rentgenowskiego.

Standardowo do oceny indywidualnego ryzyka złamania osteoporotycznego podczas badania stosowana jest metoda FRAX, zalecana przez Światową Organizację Zdrowia oraz innowacyjna metoda TBS do pomiaru mikroarchitektury istoty gąbczastej kości. Metody te zwiększają trafność rozpoznania osteoporozy ale też zwiększają przewidywalność rozpoznania ryzyka złamania kości głównych, w tym złamania biodra i kręgosłupa. Wszystkie te  możliwości posiada nasz nowy aparat-dodatkowo mamy w nim zarchiwizowane wszystkie poprzednie badania, które pacjenci wykonywali u nas w pracowni i możemy je porównywać. 

Jakie badania możemy wykonywać:

•    densytometrię kręgosłupa lędźwiowego L1-L4, szyjki kości udowej, przedramienia,

•    morfometrię kręgosłupa w celu identyfikacji i oceny złamań trzonów kręgowych oraz analizy deformacji kręgów.

•    densytometrię kręgosłupa u dzieci.

•    Body Composition (skład ciała) – badanie określające skład jakościowy ciała, ilości tkanki tłuszczowej, mięśniowej i kostnej.

Złotym standardem wg WHO, do oceny osteoporozy jest wykonanie badania w co najmniej
2 lokalizacjach – kręgosłupa L1-l4 oraz szyjki kości udowej z oceną FRAX – ocena ryzyka wystąpienia złamania w przeciągu 10 lat, uwzględniając inne oprócz densytometrii czynniki ryzyka wystąpienia złamania określane na podstawie ankiety pacjenta oraz wykonanie TBS – czyli stanu mikroarchitektury kości beleczkowej .

Każde badanie opisane jest przez lekarza specjalistę – doświadczonego w rozpoznawaniu i leczeniu osteoporozy. W skomplikowanych przypadkach wyniki konsultowane są z Wojewódzkim Konsultantem ds. Reumatologii.

Wartość inwestycji to 340 tys. zł, które pochodzą z budżetu Miasta Sopotu.